Ogrzewanie węglowe nadal najtańsze!

Ceny węgla, w porównaniu z rokiem 2014 i 2015 wyraźnie spadły. Ceny gazu ziemnego pozostały praktycznie niezmienne. To wszystko sprawia, że węgiel kamienny nadal jest najtańszym źródłem ciepła (nie uwzględniając drewna oraz pomp ciepła).

Ogrzewanie węglem 2 razy taniej niż gazem

Węgiel o sortymencie typu groszek kupimy bezpośrednio na kopalni już za cenę około 500 zł. Po doliczeniu przywozu marży składu opału oraz uwzględnienia sprawności kotła koszt 1 kWh z węgla wynosi około 15 groszy. To prawie dwukrotnie taniej niż koszt 1 kWh z gazu ziemnego. Po uwzględnieniu opłat abonamentowych za licznik gazowy ogrzewanie węglowe okazuje się dwukrotnie tańsze.

Ogrzewanie węglowe tak tanie jak ogrzewanie pompą ciepła

Węgiel, pod względem kosztów uzyskania ciepła, dorównuje praktycznie kosztom ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła: nowoczesnemu i ale drogiemu w inwestycji źródle ciepła (koszt ogrzewania pompą ciepła to około 50000 zł).

Pal węglem od góry! Nie pal śmieci w kotle!

Coraz częściej mówi się o zakazie palenia węglem. Jeśli posiadasz kocioł węglowy, pamiętaj o dwóch zasadach:

 • pal węglem od góry
 • nie pal w kotle śmieci!

Nie przestrzegając tych dwóch zasad przyczyniasz się do zachęcania obywateli do popierania zakazów palenia węglem. A biorąc pod uwagę, że węglem są w większości ogrzewane stare nieocieplone domy trudno w chwili obecnej będzie znaleźć równie tanie źródło ciepła.

One thought on “Ogrzewanie węglowe nadal najtańsze!

 1. Jurek

  > ale drogiemu w inwestycji źródle ciepła (koszt ogrzewania pompą ciepła to około 50000 zł).

  Nie zgadzam się z tym, że 50 tysięcy to tak dużo. Dolicz przy kotle węglowym:
  – konieczność posiadania piwnicy minimum 25m2: w stanie surowym i otynkowanym lekko 25000 zł
  – koszt budowy drugiego wejścia do domu, jakiś upad do piwnicy, odwodnienie tego: 10000 zł
  – konieczność budowy komina spalinowego i wentylacyjnego oraz zasysu powietrza: 8000 zł
  – dobry kocioł podajnikowy + naczynie wzbiorcze to kolejne: 10000 zł

  na szybko licząc: 53 tysiące! W nowym domu, żadne ogrzewanie węglem, nawet ekogroszek nie ma racji bytu. W nowym domu nawet gaz bardziej się opłaca bo koszt kotła wraz z wykonaniem wewnętrznej instalacji jest podobny a koszt grzania gazem to max 4000 zł / rocznie, węglem 2000 zł, ale odpada koszt budowy kotłowni i dojścia do niej czyli 35000 zł, policz po 2000 zł oszczędności to “inwestycja w węgiel” zwróci się po 17 latach!!!!!!! – kiedy zapewne go zakażą…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

+ 25 = 27