W Polsce 98 % prądu produkują elektrownie węglowe. Paliwem dla tych elektrowni jest w około 60% węgiel kamienny a dla reszty węgiel brunatny. Koszty wydobycia w kopalniach rosną, elektrownie i sieci energetyczne są stare i wymagają remontów. Unia jest przeciwna energetyce węglowej. Żaden z sąsiadów polski nie sprzeda nam taniego prądu.
Unia europejska mówi nie dla węgla z powodu CO2
Surowe normy emisji CO2 dla krajów unii sprawiają, że Unia jest bardzo nieprzychylna do elektrowni węglowych. Elektrownie węglowe emitują bardzo duże ilości CO2.
Emisja CO2 na 1 kWh [gram] | |
Elektrownia jądrowa | 15 |
Elektrownia gazowa | 560 |
Elektrownia węglowa | 1100 |
Niema drugiego takiego kraju w Unii, który tak bardzo uzależniony jest od energetyki węglowej jak Polska. Inne kraje mają albo elektrownie gazowe, elektrownie słoneczne i wodne albo jądrowe albo jedno i drugie. Dotyczy to nawet biedniejszych krajów jak Rumunia, który to kraj posiada elektrownie jądrowe.
Kopalnie węgla kamiennego mają coraz większe koszty
Kopalnie węgla kamiennego by wydobywać węgiel muszą sięgać coraz niższych pokładów. Większa głębokość wydobycia to wyższy koszt zapewnienia infrastruktury, czas dojazdu górników i trudniejsze warunki pracy powodujące niższą wydajność.
Rząd opodatkuje kopalnie by mieć na emerytury górnicze?
System emerytalny pęka w szwach a w ciągu najbliższych lat ma odejść na emeryturę bardzo znaczna część społeczeństwa. Lwią część wydatków na emerytury pochłaniają emerytury górnicze. W 2012 rząd opodatkował spółkę miedziową KGHM. Akcyza na węgiel już została wprowadzona. To wszystko to pierwsze małe kroki do przejmowania przez kopalnie obciążeń finansowych spowodowanymi emeryturami górniczymi.
Kopalnie węgla brunatnego muszą inwestować w nowe złoża
Największej kopalni węgla brunatnego połączonej z elektrownią Bełchatów kończy się główne złoże. Teraz kopalnia ta będzie eksploatować złoże w Złoczewie, które jest oddalone od Bełchatowa o 40 km. Wydobywanie węgla w oddalanej od elektrowni kopalni będzie mniej ekonomiczne. Co oznacza wyższe koszty wydobycia…
Przestarzałe sieci energetyczne i elektrownie
Średni wiek polskich linii energetycznych wynosi 30 lat. Dlatego ciągle słyszymy o braku prądu w tej czy innej miejscowości przez jakiś czas. Cała sieć wymaga wymiany na nową a to oznacza duże koszty. Podobna sytuacja jest jeśli chodzi o elektrownie. Większość z nich wybudowano jeszcze w PRL. A takie elementy jak kotły czy generatory mają określoną żywotność.
Niema szans na tani import prądu z zagranicy
Gdybyśmy przestali produkować prąd w kraju a zaczęli go importować oznaczałoby to niemal na 100% drogi prąd. Dlaczego? Nawet gdyby któryś z sąsiadów zdecydował się nam sprzedawać prąd we w miarę niskiej cenie musielibyśmy stworzyć sieci przesyłowe wysokiej mocy a te i tak powodowałyby duże straty, gdyż przy powierzchni naszego kraju prąd należy produkować lokalnie. Przesył prądu na odległość setek kilometrów to olbrzymie straty. Obecnie tracimy ogromne ilości prądu nawet na przesyle z południa kraju na północ.
Ponura przyszłość cen prądu w Polsce
To wszystko sprawia, że nie należy oczekiwać niskich cen prądu w przyszłości. Tą ponurą rzeczywistość należy uwzględnić planując inwestycje w firmie czy budowę domu. Wysokie ceny prądu nienastrajaną naszej całej gospodarki pozytywnie, wszak wysokie ceny energii to niewielka konkurencyjność kraju jako producenta czy przetwórcy.